Loading...
2024-18
22:00
logoRoma
-
logoMilan
-
2024-18
22:00
logoAtalanta
-
logoLiverpool
-
2024-18
22:00
logoWest Ham
-
logoB. Leverkusen
-
2024-18
22:00
logoMarsilya
-
logoBenfica
-
2024-18
22:00
logoRoma
-
logoMilan
-
2024-18
22:00
logoAtalanta
-
logoLiverpool
-
2024-18
22:00
logoWest Ham
-
logoB. Leverkusen
-
2024-18
22:00
logoMarsilya
-
logoBenfica
-
2024-18
19:45
logoLille
-
logoAston Villa
-
2024-18
19:45
logoFiorentina
-
logoViktoria Plzeň
-
2024-18
22:00
logoPAOK
-
logoClub Brugge
-
2024-18
22:00
logoFenerbahçe
-
logoOlympiakos
-

Trabzonspor’un hocası Nenad Bjelica ‘korkum yok’ dedi, transfer muştusunu verdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzonspor’un hocası Nenad Bjelica ‘korkum yok’ dedi, transfer muştusunu verdi!

Bordo-Mavili kadronun teknik yönetici Nenad Bjelica, kulüp mecmuasına röportaj verdi. 51 yaşındaki başarılı hoca, futbolculuk devrinden ailesine, teknik adamlık mesleğinden amaçlarına, Trabzonspor’un mevcut durumundan istikbal döneme ve transfere kadar her mevzuda önemli açıklamalar yaptı. İşte Bjelica’nın öne çıkan kelamları…

‘Yılın oyuncusu seçildim’

“NK Osijek’te futbola başladıktan sonra İspanya’da devam ettim. 2000 yılında en âlâ Hırvat oyuncu mükafatını aldım. Almanya ve Avusturya’da futbol oynayıp, antrenörlük mesleğime adım attım. 24-25 yaşımda istikbalte teknik yönetici olacağımı biliyordum. Çalıştığım tüm hocaların saha içindeki sağ koluydum. Futbolculuk genlerim ise babadan geçmiş. Ailemden daima dayanak gördüm”

‘1 gün içinde anlaştık’

“Trabzonspor’la 1 gün içinde anlaştık. İstanbul’a gelip imzayı attıktan sonra akşamında egzersize çıktım. Beni istediklerini hissettirdiler. Ben de yarışmacı ligde ve büyük bir Türk kulübü olan Trabzonspor’da olmayı seçtim. Evet enteresan ve çok güç bir meydan okuma olacak. Ancak başarılı olacağımıza inancım tam. Benim hiçbir meydan okumadan kaygım yok. Başarılı olacağımıza inancım tam”

‘Önde baskıyı severim’

“Yüksek yoğunlukla ve önde baskıyla oynamayı severim. Her vakit kazanmak için oynarım. Hesap yapmam. Kadronun ya da maçın gerekliliklerine yönelik adapte olmayı da bilen bir antrenörüm. Oyun disiplinine sahip, her vakit rakipten bir gol fazla atmayı amaçlayan, hoş bir oyun ortaya koymayı isterim. Hepsini burada yapacağız yalnızca biraz sabır gerek. Zira yeni bir grup oluşturuyoruz”

‘İyi psikolog olmalısınız’

“Yaşamta olduğu üzere futbolda da her şey akılda başlar. Bir teknik yönetici grubu hazırlamayı bilmeli, uygun bir pedagog, yeterli bir bağlantıcı, kümenin başkanı olmalı, oyunculara her istikametten müspet misal teşkil etmeli. Antrenörlük eksiksiz bir iş lakin hepsinden mühimsi bence uygun bir psikolog olmalısınız. Yalnızca oyuncular değil; teknik takım, kulüp çalışanları, taraftarlar, gazeteciler… Düzgün bir antrenör tüm unsunları hakikat yönetebilmeli”

‘En yeterli oyuncuları istiyoruz’

“6 ila 8 ortası yeni oyuncu transfer edeceğiz. Trabzonspor´a en güzel oyuncuları getirmeyi istiyoruz. Bu kadroyla muvaffakiyetler kazanmaya aç oyuncuları ortamıza katmak istiyoruz. Kulüp ve taraftar bunu hak ediyor. Azamisi vermek zorundayız. Önemli nokta; küme halinde çalışmayı isteyen oyuncular seçmek. Burada antrenörün yapacağı, oyunculara nasıl futbol oynayacaklarını öğretmek değil, ekip halinde nasıl oynanacağını öğretmek olmalı”

‘Takım tepki vermezse…’

“Bazen rastgele bir nedenten ötürü ekibin kendini maça vermediğini gördüğümde, tahminen kızarak onları motive edip, istediğim düzeye çıkarmaya çalışırım. 10-15 dakika içerisinde ekibin tepki vermediğini görürsem, ben tepki veririm. Zira maçı kazanmalıyım. Oyuncular çalışmak için burada. Ben de onlardan maçta yahut idmanda her şeylerini vermelerini isterim. Hepimiz işimize saygılı olduğumuz vakit muvaffakiyet da küme gücüyle gelir”

 

 

 

‘Genç futbolcu oynamalı’

“Altyapıdaki oyuncuların A kadro yeterliliği yoksa ikinci bir kadroyla oynayıp, kendilerini geliştirmesi önemli. Türkiye´de kadrolarda ekseriyetle deneyli çok sayıda oyuncunun olduğunu ve genç gruplarla profesyonel kadrolar ortasında bir merdivenin eksik olduğunu düşünüyorum. Oynamadıkları için birçok oyuncu bu evrede kaybediliyor. Genç oyuncu için en önemli şey oynamak. Futbolcu yedek kulübesinde yahut 3.Lig’de gelişmez”

‘Başarı bizim için mecburiluk’

“Trabzonspor taraftarları hakkında daima mükemmel şeyler duyduk. Her kulüp bu türlü bir taraftar ister. En yüksek maksatlara ulaşabilmek için hep konsantre ve disiplinli olmalıyız. Bu bizim için bir mecburiluk. Tek gayem elbette kupalar kazanmak, ligde en üst sıralarda olmak. Diğer ekiplerde kazandığım muvaffakiyetleri burada da kazanmak, taraftarımızı memnun etmek istiyorum”

Trabzonspor’un hocası Nenad Bjelica ‘korkum yok’ dedi, transfer muştusunu verdi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir