Loading...
2024-18
22:00
logoRoma
-
logoMilan
-
2024-18
22:00
logoAtalanta
-
logoLiverpool
-
2024-18
22:00
logoWest Ham
-
logoB. Leverkusen
-
2024-18
22:00
logoMarsilya
-
logoBenfica
-
2024-18
22:00
logoRoma
-
logoMilan
-
2024-18
22:00
logoAtalanta
-
logoLiverpool
-
2024-18
22:00
logoWest Ham
-
logoB. Leverkusen
-
2024-18
22:00
logoMarsilya
-
logoBenfica
-
2024-18
19:45
logoLille
-
logoAston Villa
-
2024-18
19:45
logoFiorentina
-
logoViktoria Plzeň
-
2024-18
22:00
logoPAOK
-
logoClub Brugge
-
2024-18
22:00
logoFenerbahçe
-
logoOlympiakos
-

CAS’a Türk Hakem! Fazilet Egemen’den büyük muvaffakiyet

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CAS’a Türk Hakem! Fazilet Egemen’den büyük başarı

Avukat Fazilet Hâkim, spor davalarının en üst merci olarak kabul edilen ve kararları dünya çapında spor topluluğunda bağlayıcı niteliğe sahip olan Milletlerarası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) hakemlik vazifesine seçildi. 

Hakem listesinde dünyanın birçok ülkesinden tanınmış hukukçuların yer aldığı CAS, sporun çeşitli alanlarındaki uyuşmazlıkları ele alıyor ve bilhassa doping, disiplin cezaları, transfer uyuşmazlıkları, mukavele ihlalleri, spor idaresi kaidelarına münasebetn uyuşmazlıklar üzere bahislere odaklanıyor.  Bağımsız ve tarafsız bir yapıya sahip olan mahkeme, spor alanında yaşanan uyuşmazlıkların tüzel yollarla çözülmesine imkan sağlayarak sporun hukuksal güvenliğini ve adaletini temin eden en önemli merci olarak kabul ediliyor. Uzmanlık gerektiren spor hukuku alanında aktiflik gösteren seçkin hukukçular, tecrübeleri ve uzmanlıkları doğrultusunda sıkı bir eleme sürecinden geçerek CAS’ta hakem olarak misyon yapma hakkı kazanıyorlar.

“Hak ve adalet arayışına emek vermek, misyonların en manalısı ve en mukaddesıdır”

Av. Fazilet Hâkim, mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, “CAS, milletlerarası seviyede yetkiye sahip olan bir mahkeme. Uzun yıllardır CAS nezdinde birçok davada avukatlık yaptım. Bundan bu türlü hakem olarak vazife yapacak olmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Milletlerarası hukuk alanındaki 20 yılı aşkın deneymi bu biçimde sunma fırsatı yakaladığım için gururluyum. Bireylerin ve kurumların hak ve adalet arayışına emek vermek, vazifelerin en manalısı ve en mukaddesıdır” biçiminde konuştu.

20 yılı aşkın müddettir Türk ve yabancı müvekkillerini temsil etmekte olan ve memleketler arası spor hukuku alanında uzmanlaşan Hükümran, Avrupa kamuoyunun da takviyesini almış; The Times, Le Monde, The Guardian üzere dünyanın saygın gazetelerine röportaj vermişti.

Av. Fazilet Hükümran Kimdir? Trabzon Anadolu Lisesi’nden mezun olan Fazilet Hükümran, 2001’de Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamladıktan sonra yüksek lisansını burslu olarak Manchester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yapmıştır. Hekima çalışmalarını hala milletlerarası tahkim alanında, İsviçre’deki Neuchâtel Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Avukat Fazilet Hâkim, 20 yıldır İstanbul Barosu üyesidir. Çeşitli milletlerarası hukuk ofislerinde çalışmıştır ve 2010 yılından beri, kendine ilişkin hukuk ofisinde, Türk ve yabancı müvekkilleri temsilen, avukatlık etkinlikine devam etmektedir. Hâkim, memleketler arası spor hukuku alanında uzun yıllardır çalışmakta olup UEFA, FIFA, federasyonlar, kulüp, atlet münasebetlerinin türel istikametleri; atlet alacakları ve sportif usulsüzlükler konusunda çok sayıda CAS davasında avukatlık yapmıştır. Fazilet HÂKİM, gençlik yıllarında lisanslı sportmen olarak, Trabzon İdmanocağı Spor Kulübü’nde basketbol ve Acarspor Futbol Kulübü’nde futbol oynamıştır.

CAS’a Türk Hakem! Fazilet Egemen’den büyük muvaffakiyet

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir