Ulusal wushucu Zeynep yine dünya şampiyonluğu hedefinde!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal wushucu Zeynep yine dünya şampiyonluğu hedefinde!

Ulusal wushucu Zeynep Makbule Akyüz, 5. defa dünya şampiyonu olarak dorukta kalmayı hedeflediğini açıkladı.

2012, 2014, 2017 ve 2019’da wushu dünya şampiyonu olan Akyüz, 24 Ağustos’ta Çin’de seviyelenecek tertipte da şampiyonluğu hedefliyor.

Ulusal atletin bu yoldaki en büyük destekçisi ise annesi wushu hakemi ve antrenörü Fatma Akyüz ile babası Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Lider Vekili Abdurrahman Akyüz.

6. Açık Balkan Wushu Kung Fu Şampiyonası için Edirne’de bulunan Akyüz, AA muhabirine, anne ve babası sayesinde wushuya başladığını, tabir yerindeyse spor salonlarında büyüdüğünü söyledi.

Wushuyu çok sevdiğini ve bu spora gönül verdiğini belirten Akyüz, “Hedefim dünya şampiyonluklarıma yenilerini eklemek. Bir hafta sonra Çin’de seviyelenecek şampiyonaya gideceğim orada da dünya şampiyonu olmak istiyorum.” dedi.

Akyüz, yaşadığı sakatlığın akabinde Çin’de katılacağı birinci milletlerarası şampiyona için heyecanlandığını lisana getirdi.

Tüm wushu atletlerinin, wushunun 2028 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ana branş olmasını istediğini söz eden Akyüz, olimpiyatlara katılabilirse orada da şampiyon olmak istediğini anlattı.

Fatma Akyüz: “Çinli atletlere misal gösterildi”

Ulusal atletin annesi ve antrenörü Fatma Akyüz de Zeynep’i wushunun idolü olarak gördüklerini belirtti.

Kızının öteki atletlere da katkıda bulunduğunu anlatan Akyüz, “Kızımla gurur duyuyorum. Çin Ulusal Kadrosu bizi kampa davet etti. Oradaki antrenörler ‘onun üzere yapın, onu misal alın, onun üzere durun’ diyerek Zeynep Çinli atletlere misal gösterildi. Ayrıyeten wushunun olimpiyatlara ana branş olarak dahil edilmesini istiyoruz. Zeynep dünya şampiyonlukları elde etti lakin amacında her vakit olimpiyatlar var.” diye konuştu.

Babası Abdurrahman Akyüz de dünyada wushuyu olimpiyatlara taşımak istediklerini tabir etti.

Kızının dünya şampiyonluğunu olimpiyat şampiyonluğuyla taçlandırmak istediğini lisana getiren Akyüz, wushuya olan ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

Ulusal wushucu Zeynep yine dünya şampiyonluğu hedefinde!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Spordan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!