Loading...
2024-18
22:00
logoRoma
-
logoMilan
-
2024-18
22:00
logoAtalanta
-
logoLiverpool
-
2024-18
22:00
logoWest Ham
-
logoB. Leverkusen
-
2024-18
22:00
logoMarsilya
-
logoBenfica
-
2024-18
22:00
logoRoma
-
logoMilan
-
2024-18
22:00
logoAtalanta
-
logoLiverpool
-
2024-18
22:00
logoWest Ham
-
logoB. Leverkusen
-
2024-18
22:00
logoMarsilya
-
logoBenfica
-
2024-18
19:45
logoLille
-
logoAston Villa
-
2024-18
19:45
logoFiorentina
-
logoViktoria Plzeň
-
2024-18
22:00
logoPAOK
-
logoClub Brugge
-
2024-18
22:00
logoFenerbahçe
-
logoOlympiakos
-

Ulusal atlet Gülistan Turan, Avrupa Şampiyonluğunu hedefliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal atlet Gülistan Turan, Avrupa Şampiyonluğunu hedefliyor!

İlkokulda öğretmeninin yönlendirmesiyle katıldığı muaythai uygunluk testinde başarılı olan Turan, ailesinin müsaade etmemesi sonrası 4 ay sonra bu sporu bıraktı. Turan, ilkokul ve ortaokulu bitirdikten sonra aile bütçesine katkıda bulunmak hedefiyle lise eğitimini yarıda bırakıp, çalışmaya başladı.

Yaklaşık 8 yıl evvel işe gidip gelirken önünden geçtiği spor salonuna giren Turan, burada şimdiki antrenörü Yücel Haspolat ile tanıştı. Turan, antrenörünün dayanağıyla muaythaiye tekrar başlamaya karar verdi.

İdmanlara düzeyli olarak giden ve gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Turan, 2019’da Tayland’daki Muaythai Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük, 2022’de Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük, bu yıl da Tayland’daki Dünya Şampiyonası ile Polonya’daki Avrupa Oyunları’nda birincilik elde etti.

Turan, Tayland’daki Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’nin en yeterli bayan dövüşçüsü de seçildi.

Vakit içerisinde ailesinin dayanağını de alan başarılı sportmen, önümüzdeki aylarda yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak için idmanlarını sürdürüyor.

  Turan: “Saygınlık ve sevgi kazandım”

Muaythai Ulusal Kadrosu atleti Gülistan Turan, AA muhabirine, bu branşla küçük yaşta tanışmasına rağmen, yıllar sonra tekrar başlayabildiğini söyledi.

Maddi imkansızlıklar içinde büyüdüğünü belirten Turan, şunları anlattı:

“İşe gidip gelirken bu salonun önünden geçiyordum. İçimde bir ukde kaldığını fark ettim. Hevesliydim ve deneyk istedim. Ailem tekrar müsaade vermiyordu. Vakitla kabullendirdim. Erkeklerle idman yapıyorum. Ailem, bedenimdeki morlukları ve deformasyonu gördüğünde mutsuz oluyordu lakin bu sporun bana kattığı âlâ tarafları gördüler. Dik başlıydım, spor beni biraz daha disipline etti. Salona geliyorum, terimi atıyorum, bütün sıkıntılarımı burada bırakıp çıkıyorum. Bunu fark ettiler. Bu süreçte liseyi bitirdim. Devamlı artısı olan bu spora neden karşı çıksınlar ki? Saygınlık ve sevgi kazandım. Bu çok güzellerine gitti. Benden ötürü onları da devamlı kutlama ediyorlar. O yüzden ailem şu an en büyük destekçim.”

Hırslı bir yapıya sahip olduğu kaydeden Turan, her yarışa birincilik amacıyla hazırlandığını, idmanlarını da bu maksat doğrultusunda yaptığını belirtti.

Turan, Avrupa Oyunları’ndan yeni geldiğini, birtakım sakatlıkları nedeniyle de tedavi gördüğünü aktararak, “Şu anda kendimi zorlamadan haftada 2-3 gün çalışıyorum. Bir ay sonra haftanın 6 günü sabah akşam idman yapmak zorundayım. Yalnızca pazar günleri dinleneceğim. Maksadım Avrupa şampiyonluğu. Dünya Şampiyonası ve Avrupa Oyunları’ndan sonra bize ikincilik yahut üçüncülük yakışmaz diye düşünüyorum. Elimden geleni yapacağım.” sözlerini kullandı.

 Haspolat: “Gülistan erkek üzere dövüşür”

Ay-yıldızlı atletin antrenörü Yücel Haspolat, Gülistan Turan’la gurur duyduğunu lisana getirdi.

Türkiye’ye başarılı bir atlet kazandırmanın memnunluğunu yaşadığını belirten Haspolat, “Gülistan erkek üzere dövüşür. Erkeklerle maç yaptırırdım. Bir bakardım lapa döverken erkekler Gülistan’ı izliyor. Savaşçı bir ruha sahip olması benim de hoşuma gidiyor. Kendisini kutlama ediyorum. İnşallah Avrupa Şampiyonası’nda da amacımız birincilik. Gülistan’ı artık dinlendiriyoruz. Günümüz hafif idmanlarla geçiyor. Bir ay sonra ağır idmanlarımıza başlarız.” diye konuştu.

 

Ulusal atlet Gülistan Turan, Avrupa Şampiyonluğunu hedefliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir