Loading...
2023-11
20:00
logoMKE Ankaragücü
-
logoÇ. Rizespor
-
2023-11
20:00
logoKonyaspor
-
logoSivasspor
-
2023-11
20:00
logoAltay
-
logoBoluspor
-
2023-11
14:00
logoFethiyespor
-
logoArnavutköy Bld
-
2023-11
13:00
logo24 Erzincan
-
logoEtimesgut Bld
-
2023-11
14:00
logoEsenler Erok
-
logoBucaspor 1928
-
2023-11
23:00
logoVallecano
-
logoCelta Vigo
-
2023-11
20:30
logoEmpoli
-
logoLecce
-
2023-11
22:45
logoCagliari
-
logoSassuolo
-
2023-11
MS
logoKolombiya
1
logoVenezuela
-

Bakan Bak: 7bin 491 engelli talebemiz yetenek taramasından geçirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Bak: 7bin 491 engelli talebemiz yetenek taramasından geçirildi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı’nın uygulanmaya başlandığı günden bu yana 7 bin 491 engelli talebenin yetenek taramasından geçirildiğini bildirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukların bilimsel metotlerle tespit edilerek, üst seviye sportmen olarak yetiştirilmeleri için başlatılan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Dr. Osman Aşkın Bak, tüm branşlarda yetenekli talebeleri spora yönlendirmek ve ülkemizi yurt dışında temsil edecek atlet potansiyelini ortaya çıkarmak hedefiyle Ulusal Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 vilayette başlatılan Sportif Yetenek Taraması Programı’na çok kıymet verdiklerini belirterek, “Tüm ilkokul 3. sınıfta okuyan çocukların iştirakiyle ülke genelinde uyguladığımız projede engelli yavrularımızı da değerlendiriyoruz. Projenin başladığı 2017 – 2018 periyodundan bu yana 4 bin 747’si erkek, 2 bin 744’ü kız olmak üzere toplam 7 bin 491 talebemizi Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programına dahil ettik.” dedi.

“Hedefimiz her alanda olduğu üzere sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak”
Türkiye’yi istikbalte milletlerarası alanda temsil edecek çocukların tespit edilip, güzel eğitilmesinin en önemli vazifelerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Bak, “Hedefimiz her alanda olduğu üzere sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak. Bu doğrultuda Engelli talebeler ve Engelli Komitesi kurmaya karar verdik. Amacımız, alanında uzman şahıslardan oluşturulacak engelli kurulu ile bu süreçleri en hakikat biçimde yönetmek, test – ölçüm modülleriyle eğitimlerini tasarlamak ve engelli bireylerin en uygun spor branşına yönlendirilmelerini sağlamak. Pürüz durumlarına nazaran özel tasarlanmış test ve ölçme gereçleri geliştirerek, uzman çalışanlar eşliğinde ölçümler yapacağız. Bu süreçlerin akabinde ölçümleri alınan çocuklarımızın mani durumu ve fizikî uygunluğuna yönelik gerçek spor branşlarını belirleyip, antrenörlerimiz eşliğinde onların özel olarak tasarlanmış eğitim programlarına başlamalarını sağlayacağız.” tabirlerini kullandı.

“Son yıllarda Paralimpik’te kazanılan madalyalar sistemli çalışmanın bir sonucudur”
Bakan Dr. Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve direktifleriyle ülke genelinde engelli bireylere yönelik ihtilal niteliğinde çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, “Yapılan son teknoloji eseri tesislerimiz ve yetiştirilen kaliteli antrenörlerimizle Paralimpik sporlarda son yıllarda önemli bir muvaffakiyet elde ettik. Tokyo’da seviyelenen 2020 Paralimpik Oyunlarında ulusallerimiz 2 altın, 4 gümüş, 9 bronz olmak üzere toplamda 15 madalyayla tarihi bir muvaffakiyet kazandı. Son olarak Hollanda’da seviyelenen Avrupa Paralimpik Şampiyonası’nda ulusal atletlerimiz 16’sı altın, 14’ü gümüş ve 22’si bronz olmak üzere 52 madalya elde etti. Bu muvaffakiyetler tesadüf değil sistemli çalışmanın bir sonucudur. Ülkemiz insanına fırsat verildiğinde onların neler başarabileceğini biliyoruz. Bizleri utangaç etmeyen engelli atletlerimize teşekkür ediyorum. Onlara karşı olan olumlu dayanağımız artarak sürecektir.” diye konuştu.

Bakan Bak: 7bin 491 engelli talebemiz yetenek taramasından geçirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Spordan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!