Loading...
2024-12
20:00
logoTrabzonspor
-
logoSivasspor
-
2024-12
20:00
logoManisa FK
-
logoEyüpspor
-
2024-12
22:00
logoPlymouth
-
logoLeicester
-
2024-12
21:30
logoAugsburg
-
logoUnion Berlin
-
2024-12
22:00
logoReal Betis
-
logoCelta Vigo
-
2024-12
21:45
logoLazio
-
logoSalernitana
-
2024-12
22:00
logoMetz
-
logoLens
-
2024-12
21:00
logoExcelsior
-
logoVolendam
-

Onuralp Bitim: ”NBA’de tüm hırsımla ve tutkumla savaşacağım”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Onuralp Bitim: ”NBA’de tüm hırsımla ve tutkumla savaşacağım”

Basketbol Ligi (NBA) ekiplerinden Chicago Bulls ile mukavele imzalayan, ulusal basketbolcu Onuralp Bitim, ”NBA’de, ulusal grupta ve mesleğim devam ettikçe, her basketbol oynayışımda elimden gelenin en güzelini yapmak için açıkçası, tüm hırsımla, tüm tutkumla savaşacağım. O yüzden orada da bence çok hırslı, çok istekli bir Onuralp olacağım. Ve bunu da beşerler görecek” dedi.

NBA ekiplerinden Chicago Bulls ile iki istikametli kontrata imza atan Onuralp Bitim, hem NBA’de hem de G-League’de oynayabilecek. Geçen dönem Bursaspor formasıyla 30 maçta misyon alan 24 yaşındaki kısa forvet, 18.4 sayı, 4.8 ribaund ve 3.6 asist ortalamalarıyla oynadı. Ulusal kadro kampı için İtalya’da bulunan Bitim, DHA muhabirinin sorularını cevapladı.

‘NBA, ÖMRÜMDE KURDUĞUM BİRİNCİ HAYALDİ’

NBA’e giden süreci anlatan ulusal basketbolcu, hayatında kurduğu birinci hayale kavuşmanın memnunluğunu yaşadığını söyleyerek, ”NBA’deki Onuralp’in nasıl olacağını, daima birlikte göreceğiz. Zira benim, çok küçüklüğümden beri amacım, çok küçüklüğümden beri hayalim. Tahminen de ömrümde kurduğum birinci hayaldi bu benim için. Ve bunu şu anda başarabiliyor olmak beni çok memnun ediyor fakat amaçlarımın katiyetle daha başlarındayım. Zira nasıl mesleğimde beni buraya getirecek adımlarda hedeflerim olduysa, artık bundan sonrası için de bir çok maksadım var. NBA’deki Onuralp öncelikle, oraya en yeterli biçimde ahenk sağlayıp, orada en âlâ biçimde kadrosuna katkı verecek bir Onuralp olarak başlamasını istiyorum. Çalışmalarım da bu istikamette olacak. Zira orada, çok kaliteli bir grupta çok kaliteli oyuncularla oynayacağım. Ve ben de elimden geldiğince oradaki ekibe ve o kadrodaki oyunculara nasıl yardım edebilirim, nasıl kendimi gösterebilirim, nasıl başarılı olabilirim bunun yollarını arayacağım” diye konuştu.

‘ÇOK HIRSLI, ÇOK İSTEKLİ BİR ONURALP GÖRECEKLER’

Türk basketbol izleyicisi tarafından hırslı oyunuyla tanınan Onuralp, bunun basketbol sevgisi ve tutkusundan kaynaklandığını söyledi. NBA’de de bu oyununu sürdüreceğini kaydeden Onuralp,

”Ben hepsini yansıtmayı düşünüyorum. Katiyen hiçbir şeyi geride bırakmayı düşünmüyorum. Bu aslında benim göstermeyi seçtiğim bir şey olmasına rağmen, birazcık da benim dışımda oluyor. Zira, basketbola karşı çok büyük bir sevgim, çok büyük bir tutkum var. Ve bu oyunun içerisinde kazanma hırsıyla birleşince, bir sürü his açığa çıkartıyor. Bu aslında beni oluşturan şeylerden bir tanesi bu hırs ve bu istek. O yüzden de NBA’de, ulusal ekipte ve mesleğim devam ettikçe, her basketbol oynayışımda elimden gelenin en uygununu yapmak için açıkçası, tüm hırsımla, tüm tutkumla savaşacağım. O yüzden orada da bence çok hırslı, çok istekli bir Onuralp olacağım. Ve bunu da beşerler görecek” dedi.

Son 2 yıldır Bursaspor forması altında sürdürdüğü mesleğinin, amacına ulaşmasında önemli rol taşıdığını söyleyen Bitim, ”Bugüne kadar birçok önemli kadro forması giydim. Esasen altyapı sürecim Efes’le başladı. Birinci A kadroya orada çıktım, fakat son 2 yılda Bursaspor’la aldığım rol ve öğrendiğim şeyler bana çok fazla şey kattı. Bulunduğumuz hem Avrupa kupalarında hem de Türkiye liginde en önemli maçlarda, en önemli rollerde forma giyme talihi yakaladım. Bu beni bir oyuncu olarak çok fazla geliştirdi. Hem oyunum açısından hem de mental olarak beni çok olgunlaştırdı. Aslında bana bu kadar yardım ettiği için, her geçen gün, her geçen maç, bir tık daha fazlasını üstüne koymama yardım ettiği için, bence şu anda burada bulunduğum yerlere, gayelere bu türlü ulaşabildim” tabirlerini kullandı. 

‘OYUN ŞEKLİM NBA’E UYGUN OLDUĞU İÇİN EUROLEAGUE’E GİTMEDİM’

Onuralp, Euroleaugue’i teğet geçti ve NBA’ye gitti. Bursa’dan Chicago’ya uzanan seyahatinde Euroleague’de oynamadan direkt NBA’yi seçmesinin nedenlerini de şu sözlerle anlattı genç yıldız: ”Sonuçta Avrupa’da da NBA’de de farklı teklifler vardı. Menajerimle, ailemle ve kendi içimde, hepimiz fikirlerimizi, isteklerimizi paylaştık. Ve bu tarafta karar vermek istedik. Her türlü önerii, her türlü mümkünlığı düşündük. Lakin şöyle söyleyebilirim, en çok istediğim karar oldu diyebilirim. Bunda tesirli olan şey, ben açıkçası aslında daha evvel de Euroleague teklifleri vardı. Bilhassa geçen yaz. Euroleague’de oynayıp gitmeyi düşünseydim, bunu geçen sene yapardım. Fakat tekrar dediğim üzere, verdiğimiz kararlar sonuçsinde ailemle ve menajerimle, beni oyun olarak daha fazla olgunlaşabileceğim, daha fazla kendimi gösterebileceğim ve daha fazla kendimi geliştirebileceğim bir ortamda olmam gerekiyordu. Gayem her vakit NBA’ydi. Esasen geçen sene Euroleague’i seçmeyip burada birazcık daha kendimi geliştirip, kendimi göstermek istememin nedeni de NBA’ydi. Benim Bursa’da ikinci sene kalmamın tek nedeni NBA’e gidebilmekti. Euroleague gruplarına gitmeme sebebim buydu. Zira ben hem NBA’i hedefliyordum hem de oyun üslubumun NBA’de, Avrupa’dan daha uygun olduğunu düşünüyordum. Esasen bence insanların da fikirsi bu tarafta. O yüzden Euroleague’e gitmedim. Zira istediğim yer ve bence daha güzel olacağım yer, Amerika’ydı.”

‘TOPU ELİME ALDIĞIMDAN BERİ, GAYEYE YAKLAŞMAYA ÇALIŞTIM’

Adım adım bu imzaya hazırlandığını söyleyen ulusal basketbolcu, ”Bu 1-2 yıllık olay değil. Basketbol topunu birinci elime aldığımdan beri, bu gayeye gerçek her gün biraz daha yaklaşmaya çalıştım. Bursaspor taraftarlarından ve sonuçta bütün Türkiye’den, tüm halkımızdan çok hoş iletiler aldım, çok hoş kutlamaler aldım. Beşerler tarafından, taraftarlar tarafından bu kadar seviliyor olmak bana katiyetle çok büyük bir güç veriyor. Bursa’da geçirdiğim 2 yıl için, koça, lidere, genel menajere, grup arkadaşlarıma ve tüm taraftarlara, tüm kente açıkçası çok teşekkür ediyorum. Birebir vakitda beni destekleyen, beni seven de Türkiye’nin dört bir yanından insanların da bana verdiği güç ve takviye sayesinde de buraya geldiğimi biliyorum. Onlara da ayrıyeten teşekkür ediyorum. Orada oynayacak olmak tıpkı vakitda ülkemi orada temsil edecek olmak. Benim de ülkemi en üst düzeyde, en uygun biçimde temsil etmek her vakit hayalimdi. O yüzden bu benim mesleğim olsa da birçok insanı da gururlandırmak istiyorum orada” ifadelerini kullandı.

Onuralp Bitim: ”NBA’de tüm hırsımla ve tutkumla savaşacağım”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir